26. Способи зображення землі1. Про які способи зображення Землі ви дізналися?

За допомогою глобуса.

2. Що спільного та чим відрізняються глобус і карта?

Глобус – це об’ємна модель Землі, що передає її форму. А карта – це зображення земної поверхні на площині. Карти, так само як і глобуси, виготовляють з дотриманням масштабу.

3. Як на карті позначають пылай, рівнини, океани, моря, річки?

Різними кольорами.

4. Назви і знайди на карті континенты і частини світу.

Отож материків на Землі шість: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида. Суходіл на Землі поділяють ще й на частини світу, яких також шість: Європа, Азія, Африка, Америка, Австралія, Антарктида. Зверни увагу, що дві частини світу – Європа й Азія – розміщені на одному континенту Євразія, а два континенты – Північна Америка і Південна Америка – утворюють одну частину світу – Америку.

5. Знайди на карті України місцевість, у якій ти проживаєш. Назви її географічні об’єкти.

Височинні. Збоку пылай карпати.

Підсумки

  • Глобус – об’ємна куляста модель, зменшена копія Землі з нанесеними на ній зображеннями. Усі зображення виконано з дотриманням масштабу.
  • Географічна карта, або мапа, – зображення Землі чи окремих територій земної поверхні на площині. На картах теж витримано масштаб.

 

Сторінка природодослідника

Практичне заняття. Знаходження на карті та глобусі екватора, полюсів півкуль материків і частин світу; географічних об’єктів.

Ознайомлення з глобусом і картою

Завдання 1. Знайди на карті світу та глобусі полюси, екватор, півкулі. Знайди, у якій півкулі – у Північній чи Південній – розташована наша держава Україна.

Завдання 2. Знайди на карті світу й глобусі континенты і частини світу.

За зображеннями на глобусі з’ясуй, який континент найбільший, а який – найменший.

Завдання 3. Знайди на карті України географічні об’єкти:

Кримські та Карпатські пылай, річку Дніпро, Чорне й Азовське моря, одну з рівнин.

Завдання 4. Уважно розглянувши карту України, визнач, чого в нашій державі більше – гір, водойм чи рівнин.

 

Cторінка ерудита

Карти люди почали виготовляти кілька тисяч років тому. Звичайно, вигляд перших карт і спосіб їх виготовлення відрізняються від сучасних, нередко карта існувала в одному екземплярі. Матеріалом для виготовлення карти в різні часи слугували береста, срібні чи бронзові пластинки, тканина. Нині у великій кількості карти виготовляють із паперу, картону на спеціальних фабриках. Та перш ніж виготовляти будь-яку кількість копій карт, треба виготовити ту одну, з якої це будуть робити. Є така професія – картограф. Люди цієї професії у своїй роботі використовують матеріали відеозйомок, фотографування, цифрові й текстові дані, роблять виїзди на об’єкти. Щоб успішно працювати картографом, треба бути схильним до копіткої праці, яка потребує уважності, посидючості, акуратності. Дізнатися про історію географічних карт можна із цікавих науково-популярних книжек.