26. Дихання рослин







Запитання та завдання для самоперевірки

1. Що таке дихання рослин? Чи всі організми дихають?

Дихання рослин — це біохімічний процес обміну газів, під час якого вони споживають кисень і вивільняють вуглекислий газ, подібно до дихання тварин, але це відбувається на клітинному рівні.

2. Чи є в рослин спеціальні органи дихання? Чим дихають рослини?

Справді, у рослин немає спеціалізованих органів дихання, як легені у тварин. Вони дихають через стомати (продихи) на листках та сочевички на стеблах і корі, що дозволяє газам обмінюватися з навколишнім середовищем.

3. На які етапи можна поділити процес дихання рослин?

Процес дихання рослин можна поділити на кілька основних етапів:

  1. Поглинання кисню: Рослини поглинають кисень з повітря через продихи на листках, сочевички на стовбурах або корінні волоски.
  2. Транспортування кисню: Кисень переміщується до клітин у всіх частинах рослини, де він буде використаний для клітинного дихання.
  3. Клітинне дихання: В клітинах кисень бере участь в окисленні органічних речовин (глюкози та інших нутрієнтів), що призводить до вироблення енергії, вуглекислого газу та води.
  4. Виведення вуглекислого газу: Вуглекислий газ, який є побічним продуктом клітинного дихання, виводиться з клітин і виходить з рослини через ті ж продихи та сочевички.
  5. Використання енергії: Енергія, звільнена в результаті клітинного дихання, використовується рослиною для підтримки різних життєвих процесів, таких як ріст, розвиток та репродукція.

Ці етапи відбуваються постійно і цілодобово у всіх живих клітинах рослинного організму.

4. Як можна довести, що рослини дійсно дихають?

Досить взяти кімнатну рослину, помістити її під скляну пляшку, але світлу, прозору, щоб рослина отримувала сонячне світло.

Через кілька днів кількість кисню має збільшитися. Як це перевірити? Досить при відкриванні посудини внести в нього запалений сірник.

Як відомо, кисень добре горить. При експерименті ми побачимо, що сірник спалахнула в момент занурення в посудину, а значить, кількість кисню дійсно збільшилася. Це доводить те, що рослина дихає, а також те, що фотосинтез існує.

5. Чи відрізняються процеси фотосинтезу та дихання? Відповідь поясніть.

фотосинтез Дихання
Відбувається тільки в клітинах, що мають хлоропласти. Відбувається у всіх клітинах.
У процесі поглинається вуглекислий газ і виділяється кисень, який є продуктом реакції фотосинтезу. У процесі поглинається кисень і виділяється вуглекислий газ, який утворюється в організмі рослини в результаті складних хімічних реакцій.
Вуглекислого газу поглинається значно більше, ніж утворюється під час дихання. Кисню використовується менше, ніж утворюється під час фотосинтезу.
Відбувається тільки під дією світла. Відбувається вдень, і вночі.

Перевірте себе

1. Який газ рослина поглинає під час дихання?

а) вуглекислий газ.

2. Що відбувається з енергією під час диханні рослини?

б) виділяється.

3. В яких частинах рослинного організму спостерігається найінтенсивніше дихання?

а) у частинах, що ростуть.

Виконайте вдома

1. Для чого постійно розпушують землю навколо рослин?

Мульчувати - це вкривати землю захисним шаром. Для цього беруть підсохлу скошену траву, солому, деревну кору або стружку і розкладають шаром 3-8 см на поверхні. Вони не тільки покращують структуру ґрунту, але і зберігають в ньому вологу, а ще захищають від бур'янів.

2. Використавши додаткові джерела інформації, поміркуйте, як дихають: 1) корені водних рослин; 2) корені рослин, що зростають на заболочених територіях (наприклад, у мангрових лісах). Які в них для цього виникли пристосування?

  1. Проживання у водному середовищі зумовило особливі риси організації водних рослин: значне збільшення поверхні тіла у порівнянні з його масою, що полегшує поглинання необхідних кількостей кисню та інших газів, яких у воді міститься менше, ніж у повітрі.
  2. Дихальні корені (як-от у болотяного кипариса) характерні для рослин, що зростають на болотах і надмірно зволожених ґрунтах, де відчувається гостра нестача кисню. Вони забезпечують постачання кисню безпосередньо з повітря до клітин кореневої системи для їхнього дихання.