21. Астрономія – наука про всесвіт1. Що вивчає наука астрономія?

Астрономія (у перекладі з грецької мови астро – зоря і номос – закон) виникла у зв’язку з практичними потребами людини і є дуже давньою наукою.

2. Які існували моделі світу? У чому полягали відмінності між ними?

  • - Земля розташована в центрі Всесвіту, а навколо неї обертаються планети, Сонце, Місяць. Зорі начебто розташовані на сфері, яка обмежує Всесвіт. Цю систему світу, яка отримала назву геоцентрична модель світу.
  • - Земля не центр Всесвіту, а лише одна з планет, що обертаються навколо Сонця. Ця система отримала назву геліоцентрична.

3. Кого з дослідників Всесвіту ти знаєш? Який їхній внесок у його вивчення?

Одним з перших понад 500 років тому ці уявлення спростував польський учений Міколай Коперник. Після тридцяти років тривалих спостережень і завдяки склад-ним математичним розрахункам він довів, що Земля не центр Всесвіту, а лише одна з планет, що обертаються навколо Сонця. Ця система отримала назву геліоцентрична.

4. Які методи дослідження використовують в астрономії?

База астрономії – спостереження. Вивчаючи світло, що надходить до Землі від небесних світил, астрономи не тільки змогли визначити відстані до их, дослідити їхні надра, вивчити їхню будову, а й з’ясували історію їхньої появи і розвитку.

 

Підсумки

  • Астрономія вивчає небесні тіла, їхню будову, походження і взаємодію між собою.
  • Основний способ досліджень в астрономії – спостереження.
  • У сучасній астрономії існує понад 10 окремих напрямів наукових досліджень.

 

Cторінка ерудита

Визначення відстані до зір завжди було одним з головних завдань астрономії. У одна тыща восемьсот 30 восемь році три астрономи (у різних частинах світу) успішно виміряли відстані до деяких зір. Фрідріх Бессель у Німеччині визначив відстань до однієї із зір у сузір’ї Лебідь. Видатний астролог Василь Струве визначив відстань до зорі Веги. На мисі Доброї Надії в Південній Африці Томас Гендерсон виміряв відстань до найближчої до Сонця зорі – Альфи в сузір’ї Кентавра. Їхній успіх був зумовлений тим, що зорі, до яких вони вимірювали відстані, перебували відносно близько до Землі. Визначивши відстані до зір, учені змогли їх охарактеризувати.