2. Послідовне і паралельне з'єднання провідників. Відповіді до вправи 2







1. Розгляньте рис. 1 і визначте: які прилади зображено; для вимірювання якої фізичної величини призначений кожен прилад; якою є верхня межа вимірювання кожного приладу.

  • Міліамперметр - для вимірювання сили струму, верхня межа 50 мА
  • Вольтметр - для вимірювання напруги, верхня межа 40 В

2. Як, на вашу думку, з'єднані лампи в одній вітці ялинкової гірлянди? З'єднані різні вітки гірлянди? Для чого в гірляндах застосовують кілька віток ламп?

В одній вітці з'єднані паралельно, в цьому випадку, якщо одна лампа згорає то інші будуть світитися. Також є послідовне з'єднання (якщо напруга 220 В), тоді вся напруга ділиться на кількість лампочок.

Вітки гірлянди з'єднані паралельно для того, щоб на кожну вітку доводилась однакова напруга.

3. Чому споживачі електричного струму, якими ми користуємося в побуті, зазвичай розраховані на однакову напругу (220 В)?

Тому, що усі споживачі підключені до мережі паралельно. А якщо мережа розрахована на 220 В, то і всі споживачі будуть отримувати напругу 220 В. 

4. Два резистори опорами 2 і 3 Ом приєднали до джерела струму, напруга на ;виході якого 12 В. Визначте силу струму в кожному резисторі та загальну силу струму в колі, якщо резистори з'єднані: а) послідовно; б) паралельно.

5. Визначте загальний опір ділянки кола (рис. 2). Чому дорівнює сила струму в кожному резисторі, якщо до ділянки кола прикладена напруга 36 В?

6. До ділянки кола, яка містить два резистори, подано напругу 24 В. Коли резистори з'єднані послідовно, сила струму в ділянці дорівнює 0,6 А, а коли паралельно — 3,2 А. Визначте опір кожного резистора.

7. Міліамперметр зі шкалою, розрахованою на 20 мА, треба використати для вимірювання сили струму 1 А. Обчисліть опір шунта, якщо опір міліамперметра 4,9 Ом.

8. Коли в ділянці кола (рис. 3) ключ замкнено, сила струму, який проходить через амперметр, дорівнює 0,45 А. Якої сили струм проходитиме через амперметр, якщо ключ розімкнути?