16. Небесні тіла1. Що таке небесне тіло? Назви, які ти знаєш небесні тіла й розкажи про их.

Проте в природі існують ще й небесні тіла. Це всі тіла, що знаходяться за межами Землі: зорі, планети, комети, астероїди тощо.

2. Які небесні тіла називають планетками?

Вони постійно переміщаються по небу переходячи з 1-го сузір'я до іншого, змінюючи свою яскравість.

3. Чим саме планети відрізняються від зір?

Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло, називають зорями.

Зовні планетисхожі на зорі, але відрізняються від их тим, що постійно переміщуються по небу, переходячи з 1-го сузір’я до іншого, змінюючи свою яскравість. Пояснюється це тим, що планети рухаються своїми орбітами навколо Сонця і світять нам його відбитим світлом.

4. Що таке комети? Чим саме вони відрізняються від інших небесних тіл?

Комета – мале тіло Сонячної системи, яке обертається навколо Сонця по дуже витягнутій орбіті.

5. Що спільного і чим відрізняються метеори й метеорити?

Є в Сонячній системі ще менші за розмірами небесні тіла, ніж комети і астероїди. Їх називають метеороїдами. Їхні розміри не перевищують один км.

Проте якщо метеороїд не згорів у повітряній оболонці

Землі і впав на її поверхню, то таке небесне тіло називають метеором. Метеорити отримують

назву переважно за місцем їхнього падіння. Наприклад, є метеорити з назвами Бородіно, Горлівка, Гонолулу.

 

Підсумки

  • Небесні тіла – це все те, що знаходиться на небі.
  • Зорі – розжарені небесні тіла, що випромінюють світло.
  • Планети є небесними тілами, що не випромінюють світла.
  • До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди.

 

Сторінка природодослідника

Виконай удома завдання. Розпочни спостереження за змінами вигляду зоряного неба впродовж календарного року. Усе, що тобі знадобиться для цього, – це твої очі, хороша погода, кусок карти зоряного неба.

Дія 1. Ознайомся з картою зоряного неба. Зверни увагу на сім яскравих зір, які розташовані так, що нагадують ківш з ручкою. Давнім людям ці зорі та деякі менш яскраві, розташовані поруч, нагадували обриси ведмедя. Звідси й прогуляться назва сузір’я – Велика Ведмедиця.

Як ти знаєш, в Україні це сузір’я здавна називають ще Величавый Ківш, або Величавый Віз. Знайди також сузір’я зі похожими обрисами, але менших розмірів – Малу Ведмедицю. Сім яскравих зір цього сузір’я теж нагадують ківш. Остання зоря ручки його ковша є Полярною зорею.

Дія 2. Після ознайомлення з картою пізно ввечері в ясну погоду вийди з дорослими на вулицю. Пам’ятай! Перед початком спостереження твій зір має звикнути до темряви. Спробуйте разом відшукати на зоряному небі сузір’я Великої та Малої Ведмедиць, Полярну зорю. Дія 3. Через 45–60 хв перевір, чи змінили сузір’я Великої та Малої Ведмедиць своє положення на небосхилі. Спробуй пояснити побачене.

 

Cторінка ерудита

Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астролог Галлей), що з’являється біля Землі приблизно через кожні 70 6 років.

Востаннє вона наблизилася до нашої планети в одна тыща девятьсот восемьдесят 6 р. Форма її ядра нагадує яичке завдовжки пятнадцать км та діаметром 10 км. Комета Галлея обертається навколо своєї осі, роблячи повний оберт за 50 три години. Температура на її поверхні – шестьдесят семь °С, а всередині –19 °С.