15. Небо. Небесна сфера1. Що таке небесна сфера та із чим її можна порівняти?

Небесна сфера – це уявна порожниста куля довільного радіуса, на внутрішню поверхню якої нанесено всі зорі саме так, як спостерігач із Землі бачить їх на зоряному небі. Небесна сфера дещо идентична на глобус Землі, про який ти вже знаєш з початкової школи. Проте на глобусі розташовані океани і континенты, а на небесній сфері – зорі.

2. Назви точки і лінії небесної сфери.

Північний і південний полюс світу, небусний екватор, вісь світу.

3. Чому здається, що зорі рухаються по небу?

Нам здається, що небо рухається навколо нас. У давнину вчені зробили хибний висновок, що Земля нерухома, а все рухається навколо неї.

Причина такої помилки полягає в обертанні Землі навколо своєї осі. Так само, як тобі під час обертання на каруселі здається, що рухаються будинки і дерева, так і всім, хто перебуває на Землі, здається, що рухається небо.

4.Яка причина видимих рухів світил і зміни вигляду зоряного неба впродовж року?

Оскільки Земля обертається навколо Сонця.

Підсумки

  • Небесна сфера – це уявна порожниста куля, у центрі якої знаходиться спостерігач. На внутрішню поверхню цієї кулі нанесено всі зорі так, як їх бачить на зоряному небі спостерігач.
  • На небесній сфері є точки і лінії, за допомогою яких можна визначити положення зір.
  • Усе, що знаходиться на небі, постійно рухається.

Сторінка природодослідника

Виконай удома дослід. Стародавні вчені нередко користувалися «небесними глобусами». На их були нанесені лінії, за допомогою яких можна було дуже точно визначити місцеположення зорі на небесній сфері.

Проте всі зорі та їхні сукупності на тих «небесних глобусах» виглядали «перевернутими».

У чому полягала помилка стародавніх учених, що користувалися «небесними глобусами»? Відповісти на це запитання тобі допоможе такий дослід.

Оскільки Земля обертається.

Дослід. За малюнком 50 6 на прозорому аркушіполіетилену зобрази найпомітнішу частину сузір’я Великої Ведмедиці, або Величавый Ківш, як ще його називають в Україні. Сім найпомітніших зірок Ківша нанеси на поліетилен червоним фломастером. Виготовлений малюнок за допомогою скотчу прикріпи до скла на вікні балкона (якщо це квартира) або на вікні першого поверху приватного будинку ізсередини помешкання. Тепер уважно розглянь зображене сузір’я. Зверни увагу, ручка Ківша буде знаходитися ліворуч. Потім вийди на вулицю або балкон і повтори спостереження. Ти побачиш ручку Ківша вже праворуч.

Отже, помилка давніх учених пояснюється тим, що зоряне небо на «небесних глобусах» малювали так, як його бачив би спостерігач, перебуваючи ззовні небесної сфери.

Cторінка ерудита

Спостерігаючи за зоряним небом у Північній півкулі, давні вчені помітили, що всі зорі рухаються і чим вище зоря знаходиться на небі, тим менш помітний її рух. На небі вони знайшли таку зорю, рух якої майже непомітний протягом усієї ночі. Що ближче до неї знаходяться інші зорі, то рух їх стає повільнішим. Цю зорю називають Полярною зорею, а точку її місцеположення на небесній сфері пов’язують з Північним полюсом.