10. Явища природи. фізичні явища, їхня різноманітність1. Назви основні явища природи.

Зміни, що відбуваються з тілами, дістали назву явища. Блискавка, веселка і так далі.

2. Наведи приклади біологічних явищ.

До біологічних явищ належать явища в живій природі, наприклад турбота про новонароджених малят, приліт птахів навесні, об’єднання вовків у зграю, розмноження, ріст і розвиток організмів.

3. Чим фізичні явища відрізняються від хімічних?

Фізичним явищам властиві зміни агрегатного стану речовини, розмірів і форми тіла, положення тіл одне відносно 1-го. При цьому нові речовини не утворюються.

Вони дуже різні, проте під час их жодна речовина не зруйнувалася і нові речовини не утворилися.

На відміну від фізичних явищ, під час хімічних явищ одні речовини перетворюються на інші. Наприклад, дровав багатті перетворилися на купку попелу, на залізному ланцюгу утворилася іржа, соняшникову олію перетворили на маргарин

4. Розподіли явища в наведеному переліку на біологічні, фізичні, хімічні: котиться м’яч, висихає білизна, пливе качка, горить свічка, цвіте барвінок, гримить грім, скисає молоко, проростає насінина.

Котиться м'яч - фізичне явище, висихає білизна - також фізичне явище, пливе качка - біологічне явище, гримить грім - фізичне, стікає молоко - фізтчне, горить свічка - хімічне, пррростає насіння - біологічнн явище.

5. Наведи приклади:

A) явищ природи, пов’язаних зі зміною сезонів - опадає лисття, виростає нове, випадає сніг, вода замерзає.

Б) явищ природи, що повторюються - зміна пір року.

Підсумки

  • Будь-які зміни, що відбуваються у природі, називають явищами.
  • Розрізняють біологічні, фізичні та хімічні явища.
  • Біологічні явища є основою життєдіяльності організмів.
  • Під час фізичних явищ не відбувається перетворення одних речовин на інші, а під час хімічних – з одних речовин утворюються інші.
  • Явища природи описують за певним планом.
  • У природі багато явищ змінюють одне 1-го, здатні чергуватися, повторюватися.

Cторінка ерудита

Електричні явища трапляються і в природі. Під час угрожай можна спостерігати блискавку. Вона є різновидом потужного електричного струму.

Звідки беруться заряджені частинки, що спричиняють блискавку? Унаслідок тертя в хмарах шарів повітря і краплин води вони електризуються. Під час угрожай наелектризовані хмари можуть зблизитися настільки, що виникає електричне явище – блискавка.

Під час угрожай блискавка також може виникнути між хмарою і землею.

Це дуже небезпечно, бо може спричинити й ураження людей.

Тому під час угрожай потрібно дотримуватися певних правил поведінки: уникати контакту з металевими тілами. Якщо гроза застала для тебя на відкритій місцевості, потрібно сісти на землю і перечекати її.

Щоб запобігти влучанню блискавки, на будинки й інші споруди встановлюють блискавковідводи.