1. Науки, що вивчають природу1. Назви природничі науки. Що вони вивчають?

 • Астрономія
 • біологія 
 • географія
 • фізика 
 • хімія
 • екологія

2. Підготуй невеличку розповідь про те, як людина використовує знання про природу в повсякденному житті.

Людина та природа взаємодіють між собою. Кожному з нас знання про природу сприяють у повсякденному житті.  Для прикладу, люди знають про лікарські властивості рослин. Ця інформація допомагає нам підтримувати власне здоров’я та сили. Окрім цього, знання про природу допомагають у побуті. Людство створює вітряні та водні станції. З них ми одержуємо електроенергію.

Також природа дарує нам свої плоди. Для прикладу, овочі та фрукти. Завдяки цим дарам люди отримують їжу. Вода – це також явище природи. Завдяки їй усе насичене життям. Без природи нема життя на планеті. Вона навчає бути людей обережними, турботливими та уважними. І тоді природа буде лікувати, радувати та годувати.

3. Як ти вважаєш, для чого необхідно вивчати природу? Відповідь обґрунтуй.

Пізнавати природу актуально, за допомогою знань про природу можна полегшити собі життя. Для прикладу, холодильника, праски, пральної машини та інших побутових приладів, які допомагають виконувати хатню боту.

Завдяки електричному струму працюють компьютер’ютери, телевізори, електромобілі, потяги, ліфти, а також прилади, що обігрівають та освітлюють наші домівки. Без електричного струму неможлива.Як бачиш, природничі науки – важливі супутники людини, що допомагають їй пізнавати природу і облаштовувати своє життя.

4. Користуючись довідковими виданнями та Інтернетом, добери цікаву інформацію про одну з природничих наук (про її історію, або якесь її відкриття, або про те, як люди використовують її знання у своєму житті). Презентуй її в класі.

Географія – наука про землю. Географи досліджують земну поверхню, погоду, океани і моря, народи, які населяють Землю. Також вони вивчають поширення видів рослин і тварин на нашій планеті. Завдяки цій науці ми маємо змогу користуватися різними картами, дізнаватися прогноз погоди, економно використовувати багатства природи.)

Підсумки

 • Природознавство – це знання людини про природу.
 • Природу вивчають природничі науки: астрономія, біологія, географія, фізика, хімія, екологія.
 • Відомості про природу можна знайти в довідкових виданнях, до яких належать енциклопедії, словники, атласи, визначники рослин і тварин, хрестоматії тощо.
 • Вивчення природи допомагає людині пізнавати її та поліпшувати своє життя.

Сторінка природодослідника

Практичне заняття. Ознайомлення з різними типами довідкових видань з природничих наук.

Мета: вчитися знаходити потрібну інформацію в довідкових виданнях з природничих наук.

Завдання 1. Ознайомся зі словником біологічних термінів. На його сторінках знайди і прочитай інформацію про листок рослини. Тепер ознайомся зі словником географічних термінів. Відшукай відомості про одне з тіл природи.

Завдання 2. Ознайомся з однією з природничих енциклопедій. На її сторінках подано наукову інформацію, вміщено таблиці, схеми. Відшукай в енциклопедії відомості про одне з тіл природи.

Завдання 3. Ознайомся з географічним атласом. З’ясуй, що в ньому міститься. Знайди на його сторінках і розглянь фізичну карту України. Що на ній зображено?

Завдання 4. Ознайомся з атласами-визначниками рослин і тварин.

Зверни увагу на те, що міститься в таких атласах. Поміркуй, чому такі атласи називають визначниками.

Дай відповіді на запитання:

Що міститься в словниках біологічних і географічних термінів?

 1. В словниках міститься пояснення різних термінів в різних галузях знань.
 2. Містяться основні відомості з різних знань, які розміщенні у вигляді статті.
 3. Розглянемо ці терміни. Географічний атлас – набір географічних карт, які систематизовані. В атласі – визначнику містяться малюнки, таблиці та описи обєктів різних галузевих знань.
 4. Вони дають можливість дізнатись більше про конкретну, вибрану тему.

Яку інформацію містять енциклопедії?

Інформацію яка стосуєть всього.

Що міститься в географічному атласі, а що – в атласі-визначнику?

 • Географічний атлас – систематизований набір географічних карт.
 • Атлас – визначник – це набір малюнків, таблиць та опис для визначення об'єктів певноїгалузі знань.

Яке призначення розглянутих довідкових видань?

Дати можливість користувачу дізнатися більше про певну тему.