Виховний захід: Здоровий спосіб життя. Боротьба зі шкідливими звичками учнів 3-х класів







Скачати: 

МЕТА:

навчальна:

  • поглибити знання учнів про корисні та шкідливі звички;
  • розширити уявлення про вплив звичок на здоров’я людини;
  • попереджуватирозвиток шкідливих звичок;

розвиваюча: розвивати вміння відстоювати власні переконання;

виховна:

  • учити позбуватися шкідливих звичок;
  • учити оцінювати своївчинки;
  • виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.

ОБЛАДНАННЯ: малюнки,записи на дошці, ТЗН декорації

ТИП ЗАХОДУ: засвоєння нових знань, умінь і навичок

ХІД УРОКУ

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання

  • Dear pupils and guests!
  • We are glad to see you at our lesson.

2. Повідомлення теми і мети заходу.

  • Today we`ll speak about «Good and Bad habits in our life»

II. Основна частина заходу.

1. Ведення в іншомовну атмосферу.

  • The health of a person is the main value in the life. It cannot be bought with any money. There is no price for it. Being the sick person, you cannot realize all dreams and be successful in the modern world.

But how to be healthy? When there are a lot of fatal temptations around us?

  • The pupils of the thirds form worked at this topic. They learned new words about this topic.
  • Now let’s check what new skills they got.
  • Let’s produce the tall «A House in the wood».

(сценарій казки «A House in the wood» )

Characters: The Mouse The Cock

The Frog The Fox story-teller

Story-teller:A house in the wood. The mouse comes up to the house.

Mouse: Who lives in this house? (No answer). Then I shall live here/

Frog: (coming to the house). Who lives in this house?

Mouse: I do. I am a mouse and I live in this house.

Frog: And I am a frog. May I live in our house?

Mouse: Yes you may. Come in, please. But you don’teat potato chips, hamburgers and sandwiches. It is harmful for your health.

Cock: Who lives in this house?

Mouse, frog (together). We do.

Frog: I am a frog.

Mouse: And I am a mouse. Who are you?

Cock: I am a cock. May I live in your house?

Frog: Yes. You may. Come in. please. But you don’t play computer games. It is harmful for your health.

Fox: Who lives in this house?

Mouse. Cock and Frog. We do. And who are you?

Fox: I am a fox. May I live in your house?

Cock: Oh, you dad fox, go away.

Fox: Why do you think so?

Cock: Because you are smoking. It is harmful for your health.

Story-teller: Health is better than wealth.

2. Фізхвилинка (проводить учениця 3-го класу)

  • Motionis one of the main in our life.
  • Then Dasha conduct her exercises and you reheat them.

Clap your hands and shake your hands.

Run, run, run.

Clap your hands and shake your hands.

Hop, hop, hop.

Clap your hands and shake your hands.

Walk, walk, walk.

3. Опрацювання приказок в класі.

  • I worked at this topic too. I prepared my proverbs you. Look at the blackboard and listen to my proverbs and thy to understand them.
  • “Hygiene is two thirds of health”

(Гігієна – це дві третіх здоров’я)

  • “A good rest is half the work”

(Хороший відпочинок – це половина роботи)

  • An apple a day keeps the doctor away.

(По яблуку в день і обійдешся без лікаря)

  • After dinner sit awhile, after supper walk a mile.

(Після обіду відпочинь, після вечері пройдись і пограй)

  • Are these good or bad habits? (These are good habits)

4. Опрацювання приказок дітьми.

  • You worked at this topic too.
  • And you prepared the proverbs the topic “Good and Bad Habits”.
  • Now what proverbs do you know.
  • Let`s give to listen to their proverbs.

Учень1“A sound mind in a sound body.”

(В здоровому тілі – здоровий дух)

Учень 2 “Early to bed and early to rise makes people healthy and wealthy and wise.”

(Хто рано лягає й рано встає,здоров’я, багатство й розумнаживе)

Учень 3 “Good health is above wealth.”

(Добре здоров’я дорожче багатства)

Учень 4 “Health is not valued tillsickness comes.”

(Здоров’я не ціниться, поки не прийде хвороба)

Учень 5 “Man is a bundle of habits.”

(Це набір звичок)

Учень6 “Gluttony kills more than sword.”

(Обжерливість вбиває частіше, ніж меч)

Учень 7 “Dry feet, want head bring safe to bed.”

(Тримай голову в холоді, а ноги в теплі)

Учень 8 “Temperance is the best physic.”

(Помірність – найкращі ліки)

Учень 9 “Anger is a sworm enemy.”

(Гнів – заклятий ворог людини)

Учень 10 “A healthy man is a successful man.”

(Здорова людина – успішна людина)

Учень 11 “I give up smoking, smoking would not give me up.”

(Я кину курити, якщо куріння не кине мене)

5. Фізхвилинка

  • We have a rest. Stand up.
  • Listen and repeat exercises. (рухи під музику)

6. Конкурс

  • Not, Let`s play the game.
  • I have got two groups.
  • The first group: you want to choose good habits.
  • The second group: you want to choose bad habits.

Good habits: Bad habits:

1. to do sports 1. smoking

2. milk 2. to play computer game

3. a good rest 3. hamburger

4. an apple 4. coffee

5. juice 5. Coca-Cola

6. healthy food 6. fast food

7. soup 7. alcohol

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Підсумок уроку

  • In my mind, only healthy people should live on our planet and then our Earth will be brighter and more beautiful.
  • Because only the healthy person will provide itsfurther development andprosperity.
  • What healthy (unhealthy) good doyou know?
Клас: 

3

Автор: 
Вчитель: Матюшенко Т.М.
Предмети: 
Англійська мова