Виховна година "Всесвітній день яйця"







Тема виховної години: «Всесвітній день яйця»

Мета: Розширення знань гімназистів про різноманітність свят в різних країнах світу,історію їх запровадження.  Пропаганда здорового способу життя. Розвиток  інтересу   до отримання нових знань, пов’язаних з історичним минулим землян.

Вчитель. Пропоную розпочати виховну годину з розгадування загадки: «Лід  розібємо-срібло й золото  знайдемо»(яйце).
Сьогодні наша виховна година незвичайна,вона пов’язана з святом,яке в Україні практично не відзначається. Однак це не означає,що ми не повинні знати про уподобання інших народів (на екрані  з’являється тема виховного заходу)

Хід заняття
1 ведуча. Жило було яйце,від курки мудріше,але це курку не тішило.
2 ведуча. Як ви думаєте,шановне товариство що було першим??Яйце чи курка?
3 ведуча. Напевне, важливіше інше: а що з усім цим робити?
1 ведуча. І людина обрала яйце, яке з давніх-давен  вважалось прообразом  Всесвіту, символом життя
2 ведуча. У слов’ян  яйце асоціюється з родючістю землі,з весняним пробудженням природи.   В язичницькі часи яйця активно використовували як обереги,їх приносили в дар Богам. З ними виходили на пошуки заблукалої  худоби  чи обтирали  корову,щоб давала  більше  молока та не хворіла.
3 ведуча. На Україні яйце було головним атрибутом одного з релігійних свят-Великодня. Готуючись до цього свята яйця активно розфарбовували. В залежності від техніки розпису чи розфарбування  яйця називали крашанками ,писанками,крапанками  чи  дряпанками. Їх дарували один одному під час  Великоденних свят  та на день народження,з них починали святковий обід після повернення зі служби в церкві.
1 ведуча.World  Egg Day- світське свято гурманів,які полюбляють  весело відпочити  та смачно поїсти. Його історія розпочалась з 1996 року,коли на Конференції у Австралійській столиці Відні Міжнародна яєчна комісія оголосила про відзначення Всесвітнього дня яйця. Комісія переконана,що існує не менше дюжини причин святкувати цей день.
2 ведуча. По перше яйце в багатьох культурах має сакральне значення . Так у китайській культурі,як і в  слов’ян, воно символізує добробут ,благополуччя,тому при народженні дитини  сім’я обов’язково варила яйця фарбуючи їх в червоний колір,щоб життя новонародженого маляти було щасливим ,заможнім,безхмарним.
3 ведуча. В Чехії є  традиція при народженні дитини подавати батькові тарілку з сочевицею на яку зверху розбивають сире яйце,що дитина мала життєву вдачу.
1 ведуча. Американці  висловлюють свою повагу цьому дорогоцінному продукту дещо своєрідно -щорічно проводячи  Дні гігантського омлету,весело поїдаючи  який  отримують неймовірну насолоду.
2 ведуча. В Англії  популярним  є день  egg  attack «яєчна атака»,що означає метання курячих яєць під час проведення масових акцій протесту в ту чи іншу людину (переважно політиків )з метою демонстрації недовіри,несприйняття,презирства до неї та її діяльності. Проводять англійці і Всесвітній чемпіонат із  жбурляння  яєць в довжину. Він  традиційно збирає  спортсменів з багатьох країн світу.
3 ведуча. В Угорщині відзначають фестиваль  яєць. В 2006 році на ньому приготували яєчний гуляш,який був занесений до книги рекордів  Гіннеса. На його приготування витратили 7500 сирих та 1000 варених яєць,50 кг бекону, 35 кг  свинного  жиру,по 80 кг червоного перцю та цибулі..
1 ведуча. Відзначають свято  яйця в Новій Зеландії. А Мексиці проводять день жбурляння  сирих яєць на дальність та вміння кидати яйця так ,щоб вони не розбились при цьому.
2 ведуча. Останній аргумент на користь того ,що це свято заслуговує на те ,щоб про нього знали. Яйце дало можливість з’явитись казковому герою Чахлику  Невмирущому . Тому ,що смерть свою він зберігає на вістрі голки в яйці..
(Дивертисмент  пташиних яєць . Учні розповідають про їх  розміри та поживну цінність,обіграючи своє представлення.)
Вчитель. Яйця широко використовувались і використовуються  не тільки в харчовій промисловості,але й у медицині косметології і,навіть ,у будівництві.
(Перегляд підготовленої  презентації та коментар до неї здійснює учень .)
В Празі,столиці Чехії,є виняткової краси кам’яний  міст,який називають Карловим. Його збудували в 1380 році . Будівельний розчин для мосту виготовили з сирих яєць ,піску та додаванням проса. Не обійшлося і без курйозів. Жителі  м.Велвари  вирішили привезти яйця вареними,щоб не побити в дорозі. А жителі м. Унгоште  привезли  з яйцями ще й молоко та сир. Міст стоїть вже більше 6 століть. В Україні в Одеській області була збудована  Аккерманова  фортеця. В будівельний розчин якої додавались яєчні жовтки.

З лікувальною метою використовують як білок,який є матеріалом для м’язової маси людини,так і жовток,яким миють волосся,змішуючи з медом .накладають на рани чи вживають при сильному кашлі. Співаки при постійних навантаженнях на голосові зв’язки вживають суміш сирих жовтків з цукром щодня.

В косметології до складу різних масок обов’язково додають лецетин. який розгладжує шкіру ,робить  еластичною,усуває надмірну сухість,залишаючи на довгі роки її молодою і привабливою.
Ніяка кухня світу не обходиться без яєць. Людина почала їх їсти в таку давнину,що це була чи не найперша її їжа. Предки збирали яйця в скелях,ущелинах,випиваючи поживний і смачний їх  вміст. У Китаї до цих пір зберігся рецепт ферментованих яєць . Так звані «столітні яйця кілька місяців витримують в суміші глини,попелу,солі і  соломи. У таких яйцях жовток перетворюється на темну кремоподібну  масу,а білок на коричневе прозоре желе. Воно пахне сіркою і аміаком,але китайцям подобається.
Світовим лідером у споживанні яєць визнають Японію .В цій країні, є досить поширеною дитяча пісенька « Тамаго, тамаго»,яка розповідає про цінність яєць.
1 ведуча. Пропоную вам кілька цікавих рецепті в  приготування страв  до складу яких входять яйця. Учні за бажанням записують рецепти
2 ведуча. А я  запрошую вас скуштувати приготовлений  мною  омлет до якого входять овочі та перепелині яйця (презентує власний рецепт приготування омлету).
Вчитель. Завершить нашу виховну годину рубрика «Яйця в цифрах»
3 ведуча. Найменше в світі пташине яйце-це яйце колібрі
Найбільше - у страуса. Його вага від 1,5 до 2 кг( це приблизно 25-30 курячих яєць).
На поверхні яєчної шкарлупи знаходиться 17000пір,через які циркулює повітря.
Одне куряче яйце за поживністю дорівнює 5 перепелиним.
Найважче куряче яйце,яке коли-небудь вдалось зареєструвати,важило майже півкіло
У найбільшому курячому яйці знаходилось 5 жовтків,а його обхват по вертикальній лінії був більше 30 см.