УРОК 8







УРОК 8 Дата: ___________

Тема: Моя родина.

Мета: повторити і активізувати лексичний матеріал теми; удосконалювати навички вживати вивчені фрази та слова у своєму мовленні; удосконалювати вміння рахувати від 1 до 10. Ввести слова: his, her, nice, kind, happy.

Розвивати навички усного мовлення, фонематичний слух, іншомовну вимову. Виховувати повагу та гордість за свою родину.

Обладнання: картки з цифрами, малюнок сім’ї, флеш – картки

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання.

Good morning, good morning

Good morning to you

Good morning, good morning

I am glad to see you.

2. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної д-ті.

- Today we are going to speak about your family, learn new words and make up sentences with grammar structure “I have got..” This knowledge helps you to understand English better and you can use it in the next classes.

3. Уведення в іншомовну атмосферу

а) фонетична зарядка

- Look at the blackboard and name the sound.

- And I'll name the sound and you must show me it.

- Let’s begin.

b) мовна розминка

- And now before learning new material tell me please how are you?.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1. Повторення раніше вивченого.

а) Гра «Перекладач»

- I’ll name the phrase and you must translate into English.

б) складання діалогу

- Let’s speak each other. We’ll make up a dialogue.

в) повторення слів по темі «Цифри»

- Count from 1 to 10.

- Show me four, two, five, one, seven, nine and etc.

г) робота з фото.

- You bring a photo of your family. Who can name the members of family.

(Виходять до дошки і називають This is my father.)

2. Введення нових ЛО.

а) семантизація слів.

- Look at the blackboard. You have got a mother, a father, a sister and a brother. They have names.

- And now listen to me.

(вводю слова we, he, she, her, his, kind, nice, happy)

б) фонетичне опрацювання

в) фізхвилинка.

Hands up,

Hands down.

Hands on hips,

Sit down.

г) робота з карткою.

- Look, match and say.

3. Розвиток навичок мовлення.

а) робота в парах.

- Look at each other and say where is his (her) thing.

б) гра «Name…

- Look at me. I’ll show a child and you must say his/ her name.

Example: His name is Oleh.

Her name is Al’ona.

-And say names of his parents.

в) робота з підручником.

Ex. 3 p. 19

4. Вивчення вірша.

а) читання вірша вчителем

ex. 2, p. 18

б) пояснення незнайомих слів

Paul- Пол (імя)

Paula - Паула (імя)

large - велика

love - люблю

them - їх

very much - дуже

с) вивчення вірша

- Listen to the first column and repeat after me.

- Listen to the second column and repeat after me.

- And now let’s tell all the rhyme.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Домашнє завдання.

- At home you must say in English what names of your parents.

2. Підведення підсумку уроку.

- What did you do at our lessons?

- What tasks did you like most of all?

- Say in English «гарний»

« добрий»

«щасливий»?