УРОК 30 Тема: Мої шкільні речі.







УРОК 30

Тема: Мої шкільні речі.

Мета: повторити та закріпити ЛО попереднього уроку; ознайомити з новими ЛО по темі «Шкільні речі»; повторити літери англійського алфавіту; вчити будувати запитання What is this? Та давати на нього відповідь This is…; формувати навички діалогічного та монологічного мовлення.

Розвивати навички письма, увагу, фонематичний слух.

Виховувати вміння співпрацювати.

Обладнання: підручник, казковий герой, тематичні малюнки, картки для самостійної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання

(див. уроку 29)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we shall speak about school things. We revise the words which we learned at our last lesson and we’ll learn new words. We’ll also practice in using the new questions What is this? And give answers This is a …..

- So let’s start our lesson.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- Today we’ll have a guest. It is a Clever Pencil. There are different sounds and we must match these bags with the following pockets.

[p] [e] [r] [l] [g] [i]

б) мовна розминка

-You have a card. You must write down the first letter to the following pictures and make up such sentences: I see a window and etc.

- OK. We trained our tongues and now revised what we learned at our last lesson.

4. Повторення раніше вивченого.

- Our guest wants to know how you remembered words.

- Match and say.

pupil школа

school діти

children учень

window вчитель

teacher двері

door клас

classroom вікно

Фізхвилинка.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Введення та закріплення нових ЛО

а) семантизація слів

- Today we’ learn new words about the theme “School things”.

- Look at the picture and listen to me.

[b g] – bag – a bag – is a bag. This is a bag.

[bu:k] – book – a book – is a book. This is a book.

б) закріплення ЛО

- гра «Yes/ No”

- гра “Match and say”

- You have a picture and now we must name these pictures with the following words.

(позначають малюнки зі словами)

2. Розвиток навичок письма.

а) робота в групах

- And now look at the pictures and put the missing words.

(A. Nesvit ex 1, p. 58)

б) самостійна робота

- Look at the pictures, match two parts of them and write down what is this.

(A. Nesvit ex 2, p. 58)

3. Розвиток навичок мовлення.

а) пояснення вчителя

- When I ask you what is this, you must answer This is a …(name the pictures)

б) вивчення вірша

- ex 2, p. 73

Фізхвилинка.

4. Розвиток навичок аудіювання

- ex 3, p. 73

- If you agree with the statements, you put “plus”, if you don’t agree, you put “minus”

1 + 4 +

2 – 5 +

3 – 6 +

5. Розвиток навичок читання.

- And now let’s train in reading in English.

Ex 5, p. 75

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- At home tell your parents about school things.

- And now say what did you remember? Name the pictures. Make up sentences.

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!