УРОК 24
Тема: Дні тижня. Літера Y y. Present Simple.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати у вживанні дієслівної форми третьої особи однини у теперішньому неозначеному часі; ввести літеру Y y та навчити її писати;
Розвивати навички монологічного мовлення, формувати читацькі навички, тренувати пам'ять, увагу.
Виховувати дисципліну.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для вивчення ЛО, картка з літерою, пісенька «Days of week”
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
(див. урок 20)
- Let’s greet each other altogether.
- And listen to a lovely song “Good morning”
2. Повідомлення теми та мети уроку
- At our lesson today we’ll learn days of the week and speak about our everyday routines. We revise the letters and learn a new letter and practice in writing, speaking and reading.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- Today the mouse comes to see us. It is very hard – working. It wants to tell us about its everyday routines.
- But first of all let’s train our tongues.
- Look! It has colourful balls with sounds. Let’s sound it.
б) мовна зарядка
- At our last lesson we learned names of holidays. Tell me please your own holidays. (birthday)
- So, let’s learn a poem about it.
Hooray! Hooray!
It’s my birthday today!
I’ve got many presents
We can play.
- Our mouse also likes its birthday.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Повторення раніше вивченого.
а) самостійна робота
- Find the small letters to the following capital letters.
S T Z R X A B D
t z s x a b r d
б) колективна робота
- Let’s regard the names of holidays.
- We have pictures and words. Match them.
2. Введення нової лексики.
а) семантизація слів (за допомогою вірша)
- Listen to me and then repeat after me.
(PB ex 1, p. 56)
b) game “Sing a song”
- Listen to the song and say what days of week do you hear.
- OK. And now repeat altogether.
c) work in card
- Name the days of the week in order.
(WB A.Nesvit ex. 3, p. 48)
- Find and complete.
3. Розвиток навичок говоріння.
а) пояснення вчителя
- Our mouse wants to tell us about its everyday things.
- If we want to say what she/ he usually does, we add the ending –s to the following verbs.
Example: play – plays
go – goes
б) робота з підручником
- ex. 2, p. 57
- Look, listen and say.
4. Розвиток навичок аудіювання.
а) пояснення незнайомих слів
- Look at the blackboard. Read the names of children.
- When I’ll read the sentences we meet unknown words:
go – іти
party – вечірка
meet – зустрічати
friend – друг
б) слухання
- I’ll name the sentences and you must put the following numbers in your copybooks.
1. a 2. d 3. f 4. b 5. c 6. e
5. Розвиток навичок письма.
а) введення літери
- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.
[j] – Y is for Yard, where children play
They play in the yard every day.
[j] – Y y
б) написання літери в повітрі
в) написання літери в зошиті
- Open your copybooks and write down the line of small letter y and the big letter Y.
6. Розвиток навичок читання
а) повторення літер
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) читання слів
- ex 7, p. 58
- Listen and say. Let’s read all together.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку
- Say, me please what did you learn at our lesson today.
- What words did you remember?
- What tasks did you like most of all?
2. Закінчення уроку.
- At home say to your parents days of the week.
- And now stand up, please. Good – bye, children.