УРОК 22







УРОК 22 Дата: ___________

Тема: Моя улюблена пора року.

Мета: повторити і закріпити лексичний матеріал теми; ознайомити учнів зі структурами «I like…» «Do you like…?» та тренувати в їх вживанні в усному мовленні; повторити і закріпити вивчені раніше літери.

Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; навички каліграфічного письма; тренувати увагу та пам'ять.

Виховувати любов до природи.

Обладнання: слова «Пори року», картка для самостійної роботи, кольорові слова, фрази I like, Do you like…?, картинки для аудіювання, флеш – картки для читання.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання.

- Listen to the rhyme and let’s greet each other.

( “Good morning”)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words and letters which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.

- OK. Let’s start our lesson.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- First of all let’s train our tongues. There are many different kinds of sounds of nature can you hear in different seasons of the year.

- So let’s name some of them.

- Listen to the words and name the vowels which you hear in them. (dog, star, cat, ball, nest, duck)

б) мовна розминка

- Name the members of family (father, mother, sister, brother)

- Listen to the rhyme and say what seasons do they like.

My father likes winter.

My mother likes spring.

My sister likes summer.

But I like autumn

When school begins.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Повторення раніше вивченого

а) робота з карткою

- Look at the card. Find and circle.

Z
x
V
m
z

W
M
W
u
v

P
I
B
p
q

Q
Q
D
B
S

V
w
I
u
V

T
F
T
I
L

б) гра «Пантоміма»

- You must go to the blackboard and show what you can do. The other pupils must guess.

2. Закріплення ЛО теми

а) робота в групах

- You have words. You must colour them according to the rhyme.

(WB ex 5, p. 44 A. Nesvit)

б) робота з підручником

- Listen, find and show.

(p. 97)

3. Введення граматичної структури.

а) пояснення вчителя

- If we want to say «Мені подобається.», we say “I like…”, if we want to say «Йому/ Їй подобається», we use such phrase “She/ he likes…”

(ex 2 p. 51)

- If we want to ask «Чи тобі подобається..?», we use such questions “Do you like..?”

б) розвиток навичок говоріння

- Look at the blackboard and make up sentences as in example.

(WB ex 4, p. 44)

4. Розвиток навичок аудіювання.

а) підготовка до аудіювання

- In different seasons of the year we have a variety of activities. We listen to the music, watch TV, swim, run and play.

- So let’s play the game “Where is it…?”

б) етап аудіювання

- Look at the blackboard and listen to me. You must choose the letters which correspond to my definitions.

(PB ex 1, p. 96)

5. Розвиток навичок письма

- Look at the table and complete the sentences.

1. A tiger is big / tall.

2. A monkey is brown / red.

3. A dolphins can run / jump.

4. A lion can hop / run.

6. Розвиток навичок читання.

а) робота з алфавітом

- Look at the alphabet and sound the letters.

б) читання слів

- ex 6, p. 53

- Listen and say.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумків уроку

- Tell me, please, do you like the lesson. What did you like?

- What did you learn at our lesson?

2. Закінчення уроку.

- Stand up, please! The lesson is over. Good bye!