Ми всі здоровими бути хочемо







Скачати: 

Мета:

  • Навчальна: розширити та поглибити знання вихованців про здоров’я, здоровий спосіб життя, про чинники, які позитивно впливають на стан здоров’я.
  • Корекційна: розвивати основні мисленнєві процеси (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення), пам'ять (запам’ятовування та заучування), довільну увагу, логічне мислення, поширювати активний словник.
  • Виховна: виховувати свідоме ставлення вихованців до власного здоров’я, потребу в здоровому способі життя, бажання збагачувати свої знання про здорове харчування.

Обладнання: ноутбук, проектор, мультимедійна дошка, мікрофон, повітряні кульки, аркуші паперу, маркери, інформаційні повідомлення, аркуші із зображенням валізи, «Кошик здоров’я».

Хід заняття

І. Вступна частина.

1. Організація класу

Стали всі рівненько,

Привіталися чемненько.

Часу ми не гаємо,

За парти всі сідаємо.

Та до роботи приступаємо.

2. Нервово-психологічна підготовка

Народна мудрість каже: «Здоровий не знає, який він багатий». Як ви розумієте це прислів'я?

Отже можна зробити висновок, що здоров’я для кожної людини- необхідність її існування в світі. Кожна людина повинна берегти його ще з молодих років. Адже не маючи здоров'я людина не може повноцінно прожити своє життя, відчути його красу.

ІІ. Основна частина.

1. Повідомлення теми.

Тема нашого заняття називається « Ми всі здоровими бути хочемо!»

2. Інформаційне повідомлення «Що таке здоров’я?»

За визначенням ВООЗ (Всесвітньої організації Охорони Здоров’я), здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад. За визначенням Оттавської хартії, 1986 р., здоров’я – це позитивне поняття, що наголошує на суспільних та персональних ресурсах, а також на фізичних спроможностях.

Таким чином, визначається складність, багатовиміріність і – водночас – цілісність поняття здоров’я. Необхідними складовими здоров’я виступають:

  • фізична складова;
  • психічна складова;
  • соціальна складова;
  • духовна складова здоров’я.

Зараз в усьому світі все більшого поширення набуває рух за здоровий спосіб життя. Бути здоровим стає модно, економічно вигідно.

3. Інтерактивна гра «Мозковий штурм». Діти працюють у групах. Завдання : підібрати слова – ознаки до словосполучень «Здорова людина», «Хвора людина». Кожна група записує свої думки на плакаті. Далі групи захищають свої роботи.

4. Бесіда за запитаннями.

  • Як ви думаєте, краще бути здоровою людиною, чи хворою?
  • Які звички негативно впливають на стан здоров'я, особливо на дитячий організм?

5. Фізкультхвилина «Небезпечна кулька»

Діти утворюють коло. На вас налетів вітер і приніс хмарку шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики). Підкидайте кульки. Захищайтесь. Що ви відчували, коли кулька наближається до вас?

6. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Вихованці по колу називають чинники, які сприяють здоров'ю. Із відповідей дітей оформляється пам’ятка (проектується на мультимедійну дошку).

«Щоб здоровими бути!»

1. Розпочинай свій день з ранкової зарядки.

2. Чисть зуби, доглядай за своїм тілом, за одягом.

3. Обов’язково снідай, харчуйся 4-5 разів на день.

4. Прибирай спальну та класну кімнату.

5. Старанно навчайся, не пропускай уроки.

6. Відвідуй гуртки за інтересом та спортивні секції.

7. Не зловживай шкідливими звичками (тютюнопалінням, вживанням спиртних напоїв, наркотиками).

8. Ходи на прогулянки, частіше спілкуйся з природою та бережи її.

9. Вживай у їжу тільки корисні для здоров’я продукти.

10. Будь завжди привітним та доброзичливим.

Далі вихователь просить вихованців по черзі зачитати пам’ятку та пропонує використовуватися нею кожний день.

7. Інформаційне повідомлення «Прислів'я, приказки та вислови відомих людей про здоров'я» (проектуються на мультимедійну дошку)

  • Здоров'я не купиш за гроші.
  • Здоров'я не купиш, хвороби не продаси.
  • Немає друга вірнішого за здоров'я.
  • Здоровому лікаря не потрібно.
  • Турбота про здоров'я – кращі ліки.
  • Хочеш бути здоровим – будь розсудливим.
  • Поки людина здорова, то здоров'я не шанує.
  • Здоров'я маємо – не дбаємо, а втративши - плачемо.
  • Хто здоровий, той і молодий.
  • Нема щастя без здоров'я.
  • Здоров'я набагато більше залежить від наших звичок і харчування, аніж від лікарського мистецтва. (Джон Леббок)
  • Людина повинна знати, як допомогти сама собі у хворобі, пам’ятаючи, що здоров'я є найбільшим багатством. (Гіппократ)
  • Перший обов’язок того, хто хоче бути здоровим, - очистити навколо себе повітря. (Ромен Ролланд)
  • Витонченість і краса не можуть бути відокремлені від здоров'я (Марк Туллій Цицерон).
  • Всі здорови люди люблять життя. (Генріх Гейне)

Запропоновані прислів'я, приказки та вислови відомих людей про здоров'я обговорюються.

Як бачимо про здоров'я існує дуже багато прислів'я, приказок, які склав народ. У цих народних прислів’ях, приказках зберігається дуже багато порад.

8. Ігрова ситуація

Стукіт у двері. До класної кімнати заходить богиня Флора. «Я, Флора – богиня, всього живого на землі. Під моєю опікою знаходиться і маленька рослина і тендітна, ніжна квіточка, і велетенські могутні дерева. Всі вони діти матінки природи. Всі вони необхідні людям. Природа створила необхідні умови для життя та збереження здоров'я. але для цього людина повинна розумно використовувати багатства природи. Я вам принесла «кошик здоров'я». В цьому кошику знаходяться продукти, які корисні для організму людини: морква, капуста, буряк, огірок, помідор, цибуля часник, груша, виноград.

9. Інформаційне повідомлення «Користь овочів та фруктів» (проект)

1-й учень. Їжа для людини має дуже важливе значення, особливо для дитячого організму, який росте. Вона являється будівельним матеріалом. Їжа-це джерело енергії. Під час вживання їжі організм одержує поживні речовини, які необхідні для росту і розвитку організму людини. Для нормального росту і розвитку людини потрібні вітаміни. Люди, які отримують з їжею достатню кількість вітамінів значно витриваліші до захворювань, відзначаються бадьорістю, гарною пам’яттю та працездатністю.

Більшу перевагу треба віддавати свіжим овочам та фруктам. Наприклад – морква. Користь моркви для організму людини величезна. Багатий склад зумовлює її лікувальні та корисні властивості. У моркві містяться вітаміни: С, К, Е, РР, групи В, велику кількість каротину - корисної речовини, яка має здатність у людському організмі перетворюватися на вітамін А. Багата морква також і мінеральними речовинами , які є необхідними для організму людини: залізо, калій, фосфор, мідь, кобальт, магній, цинк, йод, хром, фтор, нікель та іншими. А своєрідний запах моркви обумовлюється наявністю в ній особливих ефірних масел. Бета-каротин , що міститься в моркві, що є попередником знайомого всім цінного вітаміну А, сприятливо діє на функціонування легенів , позитивно позначається на роботі і стані органів зору , зміцнює сітківку очей. Сира морква відмінно оздоровлює десна , тому жувати моркву корисно.

2-й учень. В огірках міститься дуже рідкісна тартронова кислота, яка стримує перетворення вуглеводів в жири. Є присутніми в огірках в невеликих кількостях і вуглеводи, і білки, і вітаміни (груп В і С), а також фосфор, кальцій, магній та ін. Вони хоч містяться і в незначних дозах, проте, саме завдяки ним нейтралізуються кислотні з’єднання в організмі, що порушують наші обмінні процеси і, як наслідок, що призводять до передчасного старіння. Завдяки цій особливості огірочки незамінні помічники в лікуванні хвороб серця і судин.

Як і практично всі фрукти і овочі червоного кольору (вишні, червона смородина, сливи), помідори дуже корисні для поліпшення якісного складу крові, а також для зниження ризику утворення тромбів і розвитку таких серйозних серцевих захворювань, як інфаркт. Помідори багаті такими поживними речовинами і мікроелементами, як вітаміни А, Е, К, РР, В2, В6, а також цинк, натрій, магній, марганець, залізо та інші мінерали, антиоксиданти, амінокислоти, фруктоза, глюкоза, пектини. Оскільки помідори багаті антиоксидантами, ці овочі здатні гальмувати процеси старіння організму, а також протидіяти утворенню ракових пухлин. У помідорах міститься дуже потужний антиоксидант лікопен, який допомагає уникати серцево-судинних захворювань. Помідори багаті залізом і іншими елементами, а також ці овочі є дуже низькокалорійними.

3-й учень. Цибуля є одним з основних незамінніх засобів народної медицини. У стародавності лікарі вважали цю рослину панацеєю від усіх хвороб. Хімічний склад цибулі дуже багатий. Її сік містить комплекс цукрів, ефірні масла, ферменти, глікозиди, фловоніди, фітонциди. Фітонциди цибулі знищують мікроби, стрептококи, дизентерійну, дифтерійну, туберкульозну палички. Крім того в цибулі міститься протеїн, сахароза, мальтоза, фруктоза, білки, жири. Вона багата на вітаміни С, А, D, В1, В2, В6, Є, РР. Із цибулі ріпчастої готують спиртову витяжку для стимуляції серцевої діяльності, покращення секретної діяльності залоз травної системи. Цибуля заспокійливо діє на нервову систему.

Загальновідомо, що картопля є дуже поживним продуктом, багатим вуглеводами, білками і мінеральними солями. У білках картоплі містяться практично всі амінокислоти які тільки можна зустріти в рослинах. За харчової цінності білки картоплі поступаються білкам м’яса, але з рослинних вони найбільш цінні, перевершують навіть білки пшениці. Завдяки наявності крохмалю калорійність картоплі досить висока. Вона в 2 рази перевищує калорійність моркви, в 3 рази - капусти, в 4 рази - томатів. Вживаючи картоплю в їжу ми отримуємо значну кількість вітаміну С та Р. Як лікарський засіб картопля використовується при багатьох захворюваннях: гастриті, артриті, цукровому діабеті, порушеннях роботи травної системи. Якщо регулярно їсти картоплю, то завдяки великому вмісту клітковини поліпшується робота шлунково-кишкового тракту, виводяться токсини з організму.

4-й учень. Капуста містить практично всі необхідні нашому організму вітаміни, причому за вмістом вітаміну С вона може зрівнятися з відомими "кладезем" цієї речовини - цитрусовими. Проте в капусті абсолютно відсутня кислинка, така характерна для аскорбінової кислоти. Ну а за вмістом вітамінів групи В капуста є одним з овочевих лідерів. Завдяки великій кількості вітаміну В6 відбувається поліпшення процесів засвоєння білків, а от наявність у складі вітаміну В12 обумовлює такі корисні властивості капусти, як поліпшення мислення і прискорення кисневого обміну, створення оптимального середовища для росту і розвитку м'язової тканини. Також, багата клітковиною і іншими елементами, капуста вважається відмінним продуктом для стимулювання функції травлення і профілактики різних розладів шлунково-кишкового тракту. Нарешті, завдяки високому вмісту каротину в капусті, її регулярне вживання пов'язане з поліпшеним зором.

Всі ми начулися про користь часнику для здоров'я. Незважаючи на властивий йому недолік, такий як неприємний запах, часник є прекрасним антибактеріальним засобом, ефективним засобом від цинги, він відмінно укріплює капіляри і є хорошим адаптогеном. Цей продукт багатий різними макро - і мікроелементами, в ньому містяться ефірне масло, фітонциди, цукри та полісахариди. Входить до складу продукту і надає їй гострий специфічний запах сірка знижує кров'яний тиск, рівень шкідливого холестерину (на 9%!), а також ризик розвитку раку товстої кишки і шлунка.
Користь часнику складається в його здатності зміцнювати імунітет, а також протистояти безлічі різних бактерій. Це природний антибіотик. У продукті міститься аліцин, який, якщо вірити науковим дослідженням, запобігає розвитку ускладнень після грипу та застуди. Достатній антисептичний і профілактичний ефект має всього один зубчик часнику в день.

5-й учень. Користь буряків в багатому вітамінному складі. У ньому багато вітамінів С, групи В, у тому числі В9 (фолієвої кислоти). Коренеплоди містять яблучну, лимонну, щавлеву, винну, молочні кислоти, що сприяють перетравленню їжі, виділення достатньої кількості соку в шлунку. Біологічний активний елемент бетаїн допомагає розщепленню і засвоєнню білків, сприяє жировому обміну в печінці і захищає її клітини від пошкоджень. В 100г коренеплоду міститься третина добової потреби у марганці. Достатнє надходження мікроелемента сприяє підвищенню імунітету, він рекомендується для зміцнення нервової системи, профілактики захворювань серця, судин, а також порушення обміну речовин, при ожирінні, цукровому діабеті, для профілактики зниження гостроти зору або слуху.

Груша, хоча і не є калорійним продуктом, служить прекрасним джерелом життєвої енергії і сили. Щоб користь груші виявилася для здоров'я людини максимальної, необхідно знати, з якими продуктами харчування та напоями її краще поєднувати. Після вживання груш не варто пити холодну воду і їсти м'ясо. Це пояснюється тим, що груша містить велику кількість клітковини і для шлунка є досить грубим продуктом. А поєднання з холодною водою або м'ясом може лише завдати шкоди шлунку. Користь груші забезпечується мінеральними речовинами, азотистими сполуками, вітаміни В1 С, Р, фітонцидами, флавоноїдами, хоча груша і містить лише одну органічну кислоту, яблучну. Насіння груші містять коштовні для здоров'я людини йод і масла. Цей фрукт дуже корисний при слабкості серцевого м'яза і при недокрів'ї.

6-й учень. До складу винограду входять флавоноїди, цукор, вітаміни A, B1, B2, B3, B6, B9, C, H, PP, органічні кислоти, калій, кальцій, фосфор, залізо, кремній, натрій, сірка і багато інших елементів. Флавоноїди, до речі, є потужними антиоксидантами і уповільнюють процес старіння. Крім цього, у винограді міститься клітковина і навіть протеїни. Внаслідок такого списку складових застосувань у винограду і виноградного соку багато. Виноград також збільшує вміст у крові оксиду азоту, що благотворно впливає на кровоносні судини і саму кров, він запобігає утворенню згустків крові і, як наслідок, зменшує ймовірність серцевих нападів. Через вміст заліза виноград забезпечує людину миттєвої енергією. Антиоксиданти, що входять до нього, підвищують імунітет і допомагають у боротьбі з інфекціями і застудою.

ІІІ. Заключна частина.

1. Підсумки заняття. Сьогодні на занятті ми з вами говорили про здоров’я та як його зміцнити. Дізнались цікаву інформацію про деякі овочі і фрукти. Про їх велику користь для організму людину.

2. Нервово-психологічне розвантаження .

Вправа «Валіза»

Учасникам вправи роздаються аркуші паперу із зображенням валізи. На ньому вихованцям пропонується стисло відповісти на запитання : «Які нові знання ти будеш використовувати у своєму житті?» Бажаючі знайомлять присутніх з власними відповідями.

Клас: 

8

Автор: 
Кравченко Галина Миколаївна, вихователь Городнянської спеціальної ЗОШ-інтернат І-ІІ ст
Предмети: 
Виховна робота